Kriisikomisjon kooskõlastas tegevused seoses masskirjadega

Eelmisel nädalal sai alguse kindlakstegemata adressaadilt meili teel pommiähvarduse kirjade saatmine riigi- ja omavalitsusasutustele, sh haridusasutustele.

Kuivõrd ähvardused puudutavad kõiki meie valla asutusi, kogunes teema arutamiseks ja tegevuste koordineerimiseks esmaspäeval, 16. oktoobril Häädemeeste valla kriisikomisjoni laiendatud istung, kus asutuste juhid said politseilt infot ning käitumisjuhiseid.

Politsei praeguse info kohaselt on tegemist ulatusliku masspostituste lainega, mille eesmärk on häirida asutuste tööd ja külvata segadust inimestes. Reaalne ohutase pole tõusnud. Kahjuks pole välistatud, et e-kirja lained korduvad või asub keegi masskirju matkima. Kuigi uus kirjade laine võib olla eelmise koopia, siis ei tohi nende suhtes valvsust kaotada. Kõige paremini oskab kahtlasi objekte märgata ruumide igapäevane valdaja, kes saab aru, mis on keskkonnas võõrkeha ja mis mitte. Seetõttu on politsei juhis kontrollida võimalusel ruume, kuhu võib olla võõrastel ligipääs ning jälgida, kas kõik on tavapärane. Kahtlase eseme leiu korral või märganud võõraste isikute kahtlast tegevust korral hoone lähistel vms, siis tuleb viivitamatult teatada 112. Samuti tasub tähelepanelik olla asutusse jõudvate saadetiste suhtes. Vastu tuleks võtta ainult need pakid, mille puhul on saatja teada ning ka paki tooja on usaldusväärne. Evakuatsioon on vajalik vaid ohu tuvastamisel.

Kui ühtegi kahtlast objekti asutuse territooriumil pole ning ohtu ei tuvastatud, tuleb masspostituste kirjad edastada politseile aadressil masskiri@politsei.ee, kes võtab vajadusel ühendust. Saadetud kirjad on asitõendiks uurimisel ning aitavad politseil juhtunut analüüsida.

Hoiame valla asutusi politsei päevakohase infoga, sh politsei ohuhinnangu võimaliku muutumisega jooksvalt kursis ja teeme koostööd, et tagada kõigile turvaline keskkond.

Külliki Kiiver

vallavanem, Häädemeeste valla kriisikomisjoni esimees