« Tagasi

Aastavahetus ja avalik kord

 

Aastavahetus on lähenemas, uue aasta lubadused varmalt valmis mõeldud. Kes lubab teha rohkem trenni, kes loobuda mõnest pahest, kes lubab teha paremini tööd, kes olla parem lapsevanem. Nimekiri leiab kindlasti veel värvikamaid lubadusi. Selleks aga, et saaksime kõik oma lubadused täita või tunda seda, et uus aasta tõesti tuleb parem, tuleks see ära saata üksteisest hoolides.

Siinkohal teeksin väikese meeldetuletuse pürotehniliste vahendite kasutamise kohta. Ilutulestik on olnud üks osa aastavahetuse pidustustest. Paraku aga hakkab nende kasutamine juba üsna varakult. Sageli paugutatakse aega ja kohta valimata ning ei arvestata seejuures vanuselisi piirangud, ohutusnõudeid ega ka seadusest tulenevalt avaliku korra nõudeid. Lihtsas keeles öeldes on igal pürotehnilisel vahendil oma kasutusjuhend ja vanuseline piirang. Lastele erinevaid pauguteid ostes tuleks kindlasti vaadata pakendilt kasutusjuhendit ja vanuselist piirangut. Lapsevanem vastutab ja teeb kasvatustööd ning selgitab olukorda, kas ja millal on sünnis pauguteid kasutada. Pürotehnilistel vahenditel on kategooriad ja iga müügikoht peab nendest lähtuvalt ka tundma oma kliente ehk siis teisisõnu ei tohiks alaealised saada osta kõiki müügil olevaid ilutulestiku vahendeid. Osaliselt võib F1 kategooria pürotehnilisi tooteid võõrandada alates 12 aastastele: fontäänid (vulkaanid), sisetooted, peamiselt suitsuefektiga tooted (tuleb jälgida tootele märgitud vanusepiirangut). F2 ja F3 kategooria pürotehnilist toodet võib müüa alates 18-eluaastast.

Kõiki neid vahendeid kasutades tuleb aga silmas pidada korrakaitseseadusest tulenevat. Seadus ütleb, et avalikus kohas on keelatud käituda teist isikut häirival või ohtu seadval viisil, tekitada häirivat müra ja valgusefekte ning on määratud ka ajaline piirang. Lühidalt öeldes pidage lugu naabritest, kogukonnast, lastest ja äge unustage loomi, kes üldjuhul kardavad pauke ja kõva müra, mis aastavahetusega kaasneb. Selliselt näitame hoolivust ning saadame pühad rahulikult ära ja võtame rõõmsalt vastu uue aasta.

 

Rahulikke jõule ja head vana-aasta lõppu!

noorsoopolitseinik Heidi Sosi