18.09.24

Häädemeeste valla külade ümarlaud

Külade ümarlaud koordineerib alevike ja külade ühistegevust. Külade ümarlaud moodustatakse aleviku- ja külavanematest, alevikku või küla esindama nimetatud isikutest ja/või alevikku või küla esindama nimetatud mittetulundusühingu esindajatest. Külade ümarlaua koosseis kinnitatakse vallavalitsuse korraldusega.

Häädemeeste valla külade ümarlaua statuut on kehtestatud Häädemeeste Vallavolikogu 13. oktoobri 2022. a määrusega nr 18. 

 

 

Külade ümarlaua esimees on Marika Kose, aseesimees Rando Pärna. 

 

Häädemeeste valla külade esindajad külade ümarlaual


Arumetsa küla

asendaja Kaupo Kruus 

 

Häädemeeste alevik

Häädemeeste Suurküla mittetulundusühing, Marika Kose

Ikla küla

Metsapoole küla

Ivar Baumann

 

Kabli küla

Reevo Paas

Krundiküla

Jaagupi küla 

Kersti Karu

 

Laadi küla

Alar Hunt

Lepaküla

Heiki Hõbemägi

Majaka küla

Artur Nõmm

Massiaru küla

Mittetulundusühing Massiaru Külade Ühendus, Ülle Iir

Mereküla

Reet Sai

Nepste küla

MTÜ Nepste , Saima Uusma, Eino Kurm

Papisilla küla

Anna Juurikas

Pulgoja küla

Ene Hunt

Rannametsa küla

Lembit Künnapas

Soometsa küla

Birgit Ojamets

Tahkuranna küla

Rando Pärna

Treimani küla

MTÜ Treimani Külaselts, Reet Ristkok

Urissaare küla

Eiko Kaldoja

Uuemaa küla

Mihkel Soomets

Uulu küla

Eiliki Pukk

 

 

Generaator Häädemeeste valla küladele/toetab SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital

 

Kodanikuühiskonna Sihtkapitali (KÜSK) 16.01.2024 otsusega nr 1-2.1/2024_2 rahuldati Häädemeeste Suurküla Mittetulundusühingu taotlus nr KIF/2023/519 ning rahastuse sai projekt „Generaator Häädemeeste valla küladele". Toetussumma on 6713,61 eurot.

 

Projekti nimi

Generaator Häädemeeste valla küladele.

Projekti eesmärk

Tagada elektrikatkestuste korral elanikkonnale elutähtsate teenuste olemasolu (vesi, kanalisatsioon) ning tagada kogunemiseks sobilike hoonete elektrivarustus (külamajad, seltsimajad) või vajadusel ka nt hooldekodu töö toetamine soetatava diiselgeneraatori C22 D5S, väljundpingega 400/230V, sagedus 50Hz ja kaitseaste IP23 abil.

Projekti lühikokkuvõte

Häädemeeste valla külade esindajate ümarlaual 21.09.2023 Häädemeestel oli kohal üle 20 küla esindaja, kellele tutvustati külade ja kogukondade kriisivalmiduse võimalusi. Omavahel arutati oma piirkonna vajadusi ning leiti, et kõige vajalikum on tagada vooluvõimekus erinevate kriiside korral, milleks senini on piirkonnas olnud suured üleujutused ja tormid.

Arvestades üldist olukorda Euroopas, võib põhjuseid tulla teisigi ning korraliku võimsusega generaator, mis aitab tagada elanikkonnale turvalisuse, side- ja kommunikatsioonivõimekuse, elutähtsate teenuste nagu vee- ja kanalisatsiooni ning soojavarustuse, on esmatähtis. Projekti eesmärgiks oli soetada diiselgeneraator C22 D5 (X-Series) sagedusega 50 Hz. Generaatoril on olemas stardikomplekt ühendamiseks ja kanistrid kütuse jaoks.

Generaatorit hakatakse hoidma Häädemeeste Päästekomando kaasaegses hoones, kus on tagatud seame hooldus ja kättesaadavus 24/7.

Teavitustöö ja aruandlus

Häädemeeste valla külade ümarlaual külastame päästekomando hoonet, vaatame seadme üle ja demonstreerime kasutamist. Avaldame asjakohase loo kohalikus ajalehes Liiviranna. Aruandlus KÜSKile.

Tegevuste tulemusena on generaatori olemasolust ja kasutusvõimalustest on teadlikud nii külade esindajad kui ka valla elanikud.

Taustainfo

Milliste tulemusteni jõuti elanikkonnakaitse vajaduste väljaselgitamisel ja kuidas valiti välja antud projekti tegevused?

Nii aprillis 2023 kui ka septembris 2023 oli Häädemeeste valla külade ümarlaua keskseks aruteluteemaks kodanikukaitse. Kui aprillikuisel kogunemisel tutvustati kriisivihiku temaatikat, siis septembris käis Renee Tammet meile rääkimas kõigist olulistest kriisivalmiduse aspektidest. Kohal oli üle 20 küla esindusisiku ning leiti, et esimeses järjekorras on vajalik korraliku elektrivõimsuse tagamine, kuna piirkond on saanud kõvasti räsida 2005. aasta jaanuaritormis ning ka teiste suuremate tormide puhul on voolukatkestused olnud peamine probleem. Meie piirkonnas ongi rannikul suurim probleem tormid ja võimalik merevee tõus ehk üleujutused. Kuna elame sõjaka naaberriigi külje all, siis see on oluliselt tõstnud elanikkonna ohutunnet ning käesolev sõda Ukrainas näitab, et tsiviilelanikkond saab vägagi häirida energiavarustuse katkestamisega. Järgmised prioriteedid on käru, telk, välilaud ja tool generaatori teenindamiseks, vajadusel ka lisakanistrid ja pikendusjuhtmed. Järgmine prioriteet on mittesegatavate sidevahendite soetamine ning vahendid kriisiolukorras toitlustuse ja majutuse tagamiseks.

Kuidas projekti raames planeeritud tegevused ja investeeringud tagavad elanikkonnakaitse jätkusuutlikkuse?

Projekti raames soetatakse võimas diiselkütusel töötav elektrigeneraator, mille võimsus tagab elektriga varustatuse näiteks terve Häädemeeste Seltsimaja ulatuses ning võimsust jääks ka laadimispunktide või lisaks mõne muu seadme rakendamiseks (pliit, keedukann, radiaator vms). Seega saaks vajadusel pikema elektrikatkestuse korral generaatorit kasutada valla avalike hoonete käigushoidmiseks. Samuti on võimalus seda kasutada pumbajaamades, puhastusseadme käigushoidmiseks või mõnel muul taristuobjektil, kus on vajalik pidev võimsama voolu olemasolu (ka tööstushooned, hooldekodu, loomalaudad vms). Generaatoriga on kaasas kütusemahutid ning esmane vajalik juhtmestik. Koos kasutustingimuste väljatöötamisega ja konsulteerides valla- ja päästeametnikega tagame vajalikud lisatarvikud (täiendavad juhtmed, kütusemahutid) ja selle, kuidas generaatorit transportida. Samuti lepime kokku generaatori hooldamise korra ja välba, et oleks tagatud generaatori töökord igal ajahetkel. Kasutustingimused sisaldavad ka tingimusi generaatori kasutamiseks mittekriisiolukordades, sh selle, kuidas asendatakse kütus, kuidas tagatakse seadme korrashoid ja transport. Seadme hoolduse kulud võtab kanda vallavalitsus.

Põhjendage palun, kuidas nende kulude abil saavutate projekti eesmärgi.

Kuna külade esindajate ümarlaual leiti, et on vajalik osta pigem üks suurema võimsusega generaator kui mitu väiksema võimsusega, siis koostöös vallavalitsuse spetsialistidega ja Häädemeeste VK esindajaga leiti sobivaim võimsusklass. Kuna projekti eesmärk on tagada elektrivarustus tähtsatel objektidel vallas nagu veevarustus, kanalisatsioon, kogunemiskohtade (nt seltsimajad vms) elektrivarustus või nt supiköögi või laadimispunkti tarve, siis sellise generaatoriga on see võimalik. Tulevikus soetame generaatorile ka haagisekäru jms hädapärased tarvikud, et alati oleks võimalik generaatoriga mugavalt opereerida.

 

Toimetaja: KÜLLIKI KIIVER