Kevad on käes ja aedades süüdatakse lõkked
Kevade saabumine tähendab mitmetes kodudes aiatööde algus ja lõkke tegemine on tihti üks osa nendest töödest. Lõkkesse viiakse tihtilugu lisaks okstele ka lehti ja okkaid. Lõke põleb edukalt siis, kui põletatav materjal on kuiv ja lõkkesse sobiv, vähemedukas lõke tähendab piirkonna täitumist lõkkelõhna ja vinguga.
Selleks, et lõkke tegemine oleks tõhus tuleb meeles pidada neid reegleid:
-
Lõkkes võib põletada ainult looduslikku töötlemata puitu. Lehed ja okkad ei ole lõkkematerjal- juhul kui neid ei saa kinnistul kasutada, on need võimalik ära anda korraldatud jäätemeveo raames toimuvatel veoringidel.
-
Kindlasti ei tohi lõkkesse panna mööblit, kile, plasti, rehve, riideid ja teisi jäätmeid. Sellisel juhul on tegemist jäätmete põletamisega, mis on kallis lõbu, sest trahvid on suured ja seda põhjendatult. Jäätmete põletamisel tekkivad mürgised ained saastavad nii õhku, kui ka maapinda, kust edasi liiguvad need aiasaadustesse ka põhjavette. Kõiki neid jäätmeid on võimalik ära anda korraldatud jäätmeveo raames vedajale ja hind on sealjuures olematu või mõistlik.
-
Oluline on ka lõkkekoha valik. Lõkkekoha valikul arvestab tule tegija tuleohutust mõjutavaid tegureid, eelkõige lõkkekoha kaugust mis tahes hoonest ja põlevmaterjalist, pinnase kuivust, tuleohtu metsale ja taimestikule, tuule suunda ja tugevust ning tulekustutusvahendite kasutamise võimalikkust. Lõkkekoht peab asuma hoonest ja muust põlevmaterjalist vähemalt kaheksa meetri kaugusel.
-
Viimane kuid samuti oluline asjaolu on oma naabritega arvestamine. Häädemeeste vallas ei ole lõkke tegemisele seatud karme ja piiravaid tingimusi, kuid see ei tähenda, et lõkke tegemisel ei pea üldse kellegagi arvestama. Kui tegemist on väikeste kinnistutega elurajooniga, siis tuleb lõkke tegemisel kindlasti arvestada aega ja kohta.
Samas saab aia- ja haljastusjäätmetega teha ka muud:
-
Kõige loodussõbralikum viis on kokkuriisutud oksad, lehed, rohi, sammal, jms oma aias kohapeal ära kompostida. Oksi saab ka purustada ja kasutada aias multši ning täite- või kattematerjalina.
-
Kui aias kompostimiseks piisavalt ruumi pole, siis saab kokku kogutud haljastusjäätmed ära anda ka korraldatud jäätmeveo raames jäätmevedajale. Haljastusjäätmete kogumisringe teeb AS Eesti Keskkonnateenused perioodil 1.maist 30. novembrini kord kuus. 150l koti äravedu maksab 0,76 eurot. Tellimus tuleb edastada e-posti aadressil viljandi@keskkonnateenused.ee või telefonil 4355025
-
Lisaks on võimalus on viia aiajäätmed ise OÜ Paikre prügila kompostimisplatsile Põlendmaal. Puuoksi-kände ja muid haljastusjäätmeid võetakse Paikre kompostimisplatsil vastu aastaringselt. See on samuti tasuline teenus.
Kui märkad jäätmete põletamist või jäätmetega ettevalmistatud lõkkekohta, teavita sellest riigiinfo telefonil 1247.