« Tagasi

Avaliku varjumiskoha märgistamine Häädemeeste vallas

Täna(12.10.22) märgistati esimene avalik varjumiskoht Häädemeeste vallas Uulu Kultuuri- ja Spordikeskus. Hoone varjumiseks sobilik ruum asub  keldrikorrusel.

Avalik varjumiskoht on mõeldud ohu (nt õhurünnak, lahingutegevus, keemilise aine levimine jmt) korral lühiajaliseks varjumiseks kõigile abivajajatele kes piirkonnas viibivad. Varjumine tähendab inimeste elu ja tervise kaitsmiseks nende kiiret paiknemist ohustatud alal asuvasse siseruumi. Kui inimesed juba on mingis hoones sees, siis tuleb neil sinna ka jääda (nt kodu, töökoht, kool) ning järgida edasisi juhiseid.

Hoone sobivus on Päästeameti poolt üle kontrollitud ja valiku puhul on lähtututud põhimõtetest, et varjumispaik on maa all, raudbetoonist ja ilma akendeta või kergesti kaetavate akendega. Varjumiseks sobivad näiteks majade keldrid ja maa-alused parklad. Riigi poolt tsiviilkaitse märgiga tähistatud hoone omanik kohustub varjumiseks mõeldud ruume korras hoidma ning ohu korral sinna abi vajavad inimesed sisse laskma.

" Varjumiskohtade kaardistamine ja märgistamine on väike osa tööst, mis tuleb ära teha, et tõsta elanike valmisolekut ja võimekust kriisidega hakkama saamisel. Kriisis elamine on saamas meie uueks reaalsuseks ja me kõik peame sellega kohanema. Kui oleme ette valmistatud, tuleme kriisiolukorras paremini toime," tõdeb Lääne päästekeskuse juht Heiki Soodla.

Elanikud saavad varjumise vajadusest teada SMSi teel, Eesti Rahvusringhäälingute kanalite kaudu ja samuti võivad ohust anda teada ka alarmsõidukite sireenid. Tulevikus on sireenidel põhinev ohuteavitussüsteem plaanis luua suurematesse asulatesse. Juhised, kuidas ohu olukorras käituda, leiab „Ole valmis!" kodulehelt ja samanimelisest mobiilirakendusest: https://www.olevalmis.ee/

Avaliku varjumiskoha tähise (sinine kolmnurk oranžil taustal) puhul on tegemist rahvusvahelise tsiviilkaitse märgiga, mis tähendab, et sellega märgistatud objektide või hoonete ründamine sõjalisel eesmärgil võrdub sõjakuriteoga. Tulenevalt 12. augusti 1949 Genfi konventsioonide 8. juuni 1977 (I) rahvusvaheliste relvakonfliktide ohvrite kaitse lisaprotokollist.